Бр. 58(2190), год. ХХV, 5 - 6 август 2014 г. | Начало | Архив | Реклама | За нас | Контакт |

Монтана
Политика
Икономика
Общество
Култура
Коментари
Крими
Спорт
Имоти






eXTReMe Tracker



Стигаме София след 28 години, но… ако доходите там спрат ръста си
Монтана е сред областите, където е регистриран бавен темп на нарастване на доходите. В групата попадат още седемнайсет региона. На последно място е Ловеч. Пред него са Сливен, Видин и Силистра. Това показва изследване на Института по пазарна икономика.
Четиринайсето място всъщност заема Монтана с темп на нарастване от 4,65 на сто, което е малко над 4 пункта под средния за страната от 8,50 процента. Едва шест са областите, в които той изпреварва показателя за държавата. Освен София-столица, това са Пловдив, Стара Загора, Плевен, Перник и Ямбол. В останалите 22 темпът е по-нисък от средния, въпреки че в някои от тях равнищата на самите доходи са по-високи от тези в горните шест области. Ако средногодишният темп на увеличаване на доходите за периода 2004-2013 г. се запази и в бъдеще, настигане на столицата би било невъзможно, гласят изводите на Института по пазарна икономика. В случай, че доходите на софиянци спрат да нарастват през 2013 г., а тези в другите региони запазят темпа си на растеж, най-напред перничани ще ги настигнат през 2016 г. На следващата година това ще направят Плевен и Стара Загора, през 2018 г. - Пловдив, а Варна, Габрово и Ямбол - през 2019 г. Монтана би го сторила през 2032 г. Веднага след нас е Видин - през 2033 г., а Сливен и Ловеч, съответно 2039 и 2044 г.
Простите изчисления показват, че ние бихме настигнали софиянци след 28 години, но само ако техните доходи спрат растежа си. Засега няма признаци, че различията между София и другите области ще бъдат преодолени постепенно, смятат специалистите. Според тях, те ще се задълбочават все по-чувствително заради продължаващия ръст на доходите в столицата в условията на криза и следкризисно възстановяване и традиционно по-високата икономическа активност на хората. От ИПИ посочват, че средният темп на нарастване на доходите зависи основно от пазара на труда, тъй като работната заплата формира над половината от общия доход на домакинствата. Възрастовата структура на населението също е важен фактор - колкото по-голяма част от жителите са в пенсионна възраст, толкова по-голям дял от общия доход на домакинствата се формира от пенсии. Дистанцията между доходите в провинцията и в София би могла да се скъси с по-сериозни усилия за привличане на местни и чужди инвестиции, качествено и продължително образование и обучение, развитие на инфраструктурата и създаване на по-добра бизнес среда, която насърчава предприемачеството, заключават експертите на Института по пазарна икономика.

| Назад |
Материалите в този сайт са обект на авторско право. При използване на информация от Монт-прес ONLINE позоваването е задължително.
Включването на връзки към публикации в Интернет Монт-прес ONLINE е свободно.
©1990-2020 Powered by Advirso