ГЃГ°. 59 (1999), ãîä. ÕÕIII, 2 - 6 Г ГўГЈГіГ±ГІ 2012 ГЈ | Начало | Регистрация | Архив | Търсене | Реклама | За нас | Контакт |

Монтана
Политика
Икономика
Общество
Култура
Коментари
Крими
Спорт
Имоти


Title here! ФИКСИНГ НА БНБ

Апис - 22 години силата на информацията!



eXTReMe Tracker



Царевицата ще е с нова цена
Очакваните добиви от слънчоглед в Монтанско са между 250 и 350 кг от декар. Сушата неминуемо ще даде отражение, коментираха стопани от областта. Липсата на дъжд съсипва и царевицата. От декар ще се приберат до 400 килограма, прогнозират производителите.
На борсите царевицата върви над 400-450 лв. за тон. При новата реколта ще се наблюдава известно движение в цената, коментира управителят на монтанския клон на Софийската стокова борса Борис Ангелов. Според него тази година няма да има добиви от 600-700 кг, или както в някои региони от 800 до 1000 кг от дка. По думите му, липсата на царевица ще покачи потреблението на пшеница и на соев шрот. По-скъпата царевица и фуражи ще доведе до покачване цената на месото и млечните продукти. Производителите обаче нямат основание за двойно увеличение. Цените на живите животни не са се вдигнали, същата е и изкупната на млякото. Едрият рогат добитък върви между 2 и 3 лв. за килограм, независимо дали са телета или крави, цената на пилетата не се качва. Дори при яйцата няма да има драстично увеличение изведнъж. Изчаква се тенденцията при цената на пшеницата. Вероятно храните ще се повишат с 10 на сто през есента, коментира Ангелов.
В областта се наблюдава задържане на пшеницата на ценови равнища между 400 и 450 лв., допълни той. На Чикагската и на Парижката борса житото е поскъпнало заради засушаването и по-ниските добиви. Много ниски ще са също добивите в Украйна и Русия, посочи Ангелов.
Според Ангелов слънчогледът от новата реколта ще се търгува между 800 и 950 лв., каквато е и сегашната му цена. През миналата година стигна нива от 1100 лв. на тон. Може да има някакви промени в добивите в Черноморския басейн, но те не дават голямо отражение на цените, коментира управителят. Слънчогледът няма как да стигне 2000 лв. за тон.

| Вижте коментарите |Добавете коментар | Назад |

Title here!
Материалите в този сайт са обект на авторско право. При използване на информация от Монт-прес ONLINE позоваването е задължително.
Включването на връзки към публикации в Интернет Монт-прес ONLINE е свободно.
©1990-2011 Powered by Advirso