Бр. 77 (2400), год. ХХVII, 17 - 21 ноември 2016 г | Начало | Архив | Реклама | За нас | Контакт |

Монтана
Политика
Икономика
Общество
Култура
Коментари
Крими
Спорт
Имоти






eXTReMe Tracker



Отчитат бум на биопроизводството у нас
Деница ШИВАЧЕВА
Данни за развитието на биоземеделието в България и света бяха представени на Втората национална кръгла маса на тема “Производство и маркетинг на български биопродукти”. Форумът бе организиран от Българската стопанска камара и Фондация “ФАЕЛ”.
Производството на биопродукти у нас расте с добри темпове.
По данни на Министерството на земеделието, сертифицираните оператори в биопроизводството през 2015 г. са 6 173, а през 2010 г. са били едва 820. За периода 2006-2015 г. броят им се е увеличил около 28 пъти. Площта на сертифицираната земя е нараснала повече от 20 пъти за същия период.
В периода 2010-2015 г. с над 50 процента се е увеличила преработката на биопродукти. Друга положителна тенденция е, че ако през 2013 г. сертифицираната земя за биопроизводство е била 1,1 на сто, то през 2015 г. тя е 2,4 на сто.
В сферата на биоземеделието
Най-голям ръст има при трайните насаждения (орехи, лешници, бадеми, кестени и др.), следвани от зърнено-житните култури, техническите култури (етерични масла, медицински растения и подправки). Най-малък ръст има при пресните плодове и зеленчуци (пъпеши, ягоди, култивирани гъби и др.). България е на първо място в света по износ на маслодайна роза и лавандула. Поради повишения интерес към производството на биовино, през последните няколко години има увеличаване на площите с винени сортове грозде, отглеждано по биологичен начин.
По отношение на биоживотновъдството
Особено внимание бе обърнато върху сериозния ръст на броя на пчелните семейства. От 46 000 през 2010 г., те се увеличават до 178 000 през 2015 година. България е традиционен износител на различни видове сертифициран биомед с отлично качество и изнася голяма част от продукцията на световните пазари.
Страната ни изостава обаче в маркетинга на биопродукти, бе отчетено на форума.
Общо бе мнението, че е необходимо по-широко популяризиране на ползите от консумация на биологично произведените храни и продукти, както и от биологичния метод на производство, като щадящ околната среда и запазващ природните ресурси. От изключителна важност е намесата на местната власт в посока насърчаване на производството на регионални биопродукти, посочиха специалистите.
В област Монтана има регистрирани 109 обекта за биологично растениевъдство. По данни на МЗХ основните култури, отглеждани по биологичен начин, са слънчоглед, пшеница, рапица, царевица за зърно и бял трън. Биоживотновъдите в Монтанско отглеждат предимно птици, овце и говеда.

| Назад |
Материалите в този сайт са обект на авторско право. При използване на информация от Монт-прес ONLINE позоваването е задължително.
Включването на връзки към публикации в Интернет Монт-прес ONLINE е свободно.
©1990-2020 Powered by Advirso