. 91(1426), . VII, 21 - 22 2006 | Начало | Архив | Реклама | За нас | Контакт |

Монтана
Политика
Икономика
Общество
Култура
Коментари
Крими
Спорт
Имоти






eXTReMe Tracker



Симбиозата песен и танц - колоритства фолклора
Юлий ЙОРДАНОВ
Не за първи път народният хор “Пъстренец” успешно визитира родния ни фолклор далеч зад пределите на България. Така се случи и на съвместното концертно турне в Република Унгария на танцовия състав “Веселяци” към арт-студио “Талантино” с камерна формация от хора. Поканата беше отправена към “Веселяци” след участието им в международния фестивал “Европа поздравява София”.
Двадесет и петимата танцьори и седемнадесетте певици от двете формации изнесоха голям концерт в унгарската столица Будапеща. За да допълни пъстрия репертоар от северняшки, тракийски, шопски и добруджански танци на своя състав, художественият ръководител на “Веселяци” Тодор Тодоров покани и певиците от “Пъстренец”. Ето по този симбиозен начин пред публиката беше представена пълна палитра на фолклорна България. Звучаха песни и бяха изпълнени танци от всички фолклорни области на държавата ни - от Добруджа и Северна България до Тракия и Македония.
- Очевидно съчетаването на танцов състав с народен хор е отличен вариант за концерт, защото редуването на песни с танци е необходимо за преобличане на танцьорите и им дава възможност да си поемат глътка въздух - поясни диригентът и художествен ръководител на “Пъстренец” Асен Асенов. - В потвърждение на това, ще кажа, че септет от нашия хор изнесе концерт заедно с танцов ансамбъл “Пъстрина” в Буново. Там беше открит мемориален комплекс на борците против тероризма.
Слушам компетентните премерени виждания на Маестрото и улавям къде се крие разковничето на успехите. Добре помня истинското признание за таланта на народния хор “Пъстренец” при Общинския младежки дом в Монтана с изпълнението на песента “Ой, шопе, шопе” по време на втория общобългарски фолклорен събор “Мадарски конник” в Шумен, непосредствено след представянето на прославената по цял свят формация “Мистерията на българските гласове”.
Тогава певците бяха на “седмото небе”. Неслучайно Асенов откровено ми сподели: “Честта да участват в гала-концерта имаха само най-добрите. Комисия от специалисти наблюдаваха изпълненията на трите сцени. На главната от тях - където пяхме ние - председател на журито беше проф. Елена Огнянова. Тя ни номинира за участието във вечерния концерт. Индивидуалните ни изпълнители пък впечатлиха журито на втората сцена, оглавено от Асен Мутафчиев - генерален артистичен директор на ансамбъл “Мадара”. Оценка за представянето ни бе и фактът, че ни поканиха да пеем и в националния резерват “Мадара”. А според статута на фолклорния събор, само най-добрите изпълнения от дневните програми се включват във вечерните концерти в подножието на националния паметник на културата Мадарски конник.”
Според статута на надпяването хорът изпълни по една северняшка, пиринска, тракийска и шопска песен. Обработката на “Марийка дума Ивану”, която беше записана в село Стубел, беше направена специално за “Пъстренец” и на събора в Шумен прозвуча за първи път пред публика. Ето това е в пълен унисон със задачата, която си е поставил хорът - да изследва и популяризира истинския фолклор. Останалите песни от различни етнографски области защитават амбицията на хора, показана и в името му, да поддържа пъстър репертоар.
Заслугата за дълготрайните успехи се дължат на солистите на хора. Младите попълнения Искра Илионова, Катя Върбанова и Румяна Асенова, както и дългогодишните певци Анка Лекова, Ваня Атанасова, Камен Асенов, Костадина Спасова и Лидия Ценова се състезаваха за награди от престижната международна изява.
Още при подготовката пъстренци очакваха да се сбъднат желанията им - публиката заля с овации атрактивния дует на най-малката певица - четири годишната Камелия и 65-годишния Камен Асенов. Артистичното им изпълнение на нашенската песен “Стани, стани, Тодоре” за първи път впечатли зрителите на концерта в Монтана “Оти да се косим”. Тогава залата на драматичния театър “Драгомир Асенов” събра близо 500 поклонници на фолклорното ни богатство. макар на сцената да изпълняват песни от цяла България, то те доказват посланието “Ние всички сме различни, но България е една”.

| Назад |
Материалите в този сайт са обект на авторско право. При използване на информация от Монт-прес ONLINE позоваването е задължително.
Включването на връзки към публикации в Интернет Монт-прес ONLINE е свободно.
©1990-2020 Powered by Advirso