Бр. 42 (2791), год. ХХХV, 29.10 - 4 ноември 2024 г. | Начало | Архив | Реклама | За нас | Контакт |

Монтана
Политика
Икономика
Общество
Култура
Коментари
Крими
Спорт
Имоти






eXTReMe Tracker



Търсят машинни оператори и техници, не достигат готвачи и заварчици
Изводите са от изследването на потребностите от работна сила
Фирмите в региона догодина ще имат нужда от над 3800 работници. Общо на българския бизнес ще са необходими близо 262 хиляди работници и специалисти. Това показват резултатите от проучването на потребностите от работна сила, което Агенцията по заетостта проведе, съвместно с областните комисии по заетост.
Работодателите в региона са заявили нуждата от 3816 служители. Около 600 души са необходими за държавното управление. Индустриалните дружества са заявили 1880 места. Над 220 човека трябват за строителството, толкова са нужните застрахователи и финансисти, както също селскостопански работници, а 670 - за транспорта, търговията, ресторантьорството и хотелиерството. Сред най-търсените в областта специалности са шивач, машинен оператор, машинен техник, монтьор на транспортна техника, готвач, икономист, работник в заведенията за хранене и развлечения, строител, електротехник, заварчик.
Монтана е сред единайсетте области, където отчетено нарастване на заявените потребности от работна сила спрямо изтеклата 2023 г. Тя се нарежда трета с повишение от 43,1 на сто. На първите две места са Сливен (ръст със 151,4%) и столицата (+77 %). След нас са Видин (+37,4%) и Плевен (38,5%). В региона е налице потребност от работна сила под 13 на сто от икономически активното население. Търсенето й е определено като символично и това обяснява високата безработица в няколко наши общини. В Монтана 30 на сто от работодателите посочват липсата на мотивация сред търсещите работа да заемат свободните позиции. Предприемачите изтъкват, че трудно намират готвачи, машинни оператори, заварчици, електро- и авиационни техници.
“Всеки четвърти работодател поставя на първо място личностната и социална компетентност като решаващ фактор за успеха на бизнеса.
Следвани от езиковата и предприемаческата компетентност, съответно със 17 и 12 % представителност. За 87 на сто от бизнеса самоконтролът и дисциплината са най-необходимото умение, което трябва да притежава персоналът. На второ място по важност работодателите (85%) поставят уменията за работа в екип и комуникативност. Резултатите от изследването показват също, че 59 219 фирми ще наемат нов персонал през следващите 12 месеца. В сравнение с допитването преди година, техният брой е нараснал с 3 919 или със 7,1 на сто”, става ясно от проучването.
През идната година фирмите ще търсят повече специалисти с квалификация. Най-исканите ще са строители, шивачи, готвачи, оперативни счетоводители, строителни техници. При висшистите ще са най-необходими учители, медицински сестри, шофьори, лекари, машинни инженери, преподаватели, фармацевт. Проучването показва, че у нас 49 764 работници без специалност ще са нужни в различните сектори на икономиката. Сред най-търсените работници без квалификация, са тези, в добивната промишленост и строителството, следва преработващата промишленост и помощниците при приготвяне на храни.
Малко повече са предприемачите сега, които са заявили, че ще срещат трудности при намиране на нужните им специалисти и работници - от 63,8 на сто за 2023 г. на 66,7 на сто сега. Най-често споменаваната причина за проблема е липсата на достатъчна квалификация (образование) на кандидатите в 43,1% от случаите. Предприятията, които смятат, че се налага съкращаване на персонал, са 17 300, при 12 600 през 2023 г. Очаква се от най-много кадри през следващите 12 месеца да има индустрията - общо 68 249 души. В търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството ще се търсят 55 308 човека, в държавното управление, образованието, здравеопазването и социалните дейности 48 710 работници и служители. Обучението на работното място е най-често предпочитаната форма за решаване на проблемите с недостатъчните умения на търсените кадри.
“Според проучването в средносрочен план, тоест в близките 3 до 5 години, търсените специалисти с висше образование ще бъдат 226 864 души. Трите най-търсени професионални направления са Педагогика, Икономика и Социални дейности. През следващите 3 до 5 години българският бизнес ще се нуждае и от 255 864 специалисти със средно образование. Най-необходими ще са специалистите в търговията на едро и дребно, строителството, маркетинг и реклама, счетоводство и данъчно облагане”, обобщават анализаторите.
Проучването на потребностите от работна сила се провежда веднъж годишно. Така се осигурява и анализира актуална информация относно професиите, компетентностите, знанията и уменията на търсените от работодателите кадри. Дава се възможност да се планират мерки за организиране на тяхната професионална подготовка. Изследването е национално представително.

| Назад |
Материалите в този сайт са обект на авторско право. При използване на информация от Монт-прес ONLINE позоваването е задължително.
Включването на връзки към публикации в Интернет Монт-прес ONLINE е свободно.
©1990-2020 Powered by Advirso