Бр. 42 (2791), год. ХХХV, 29.10 - 4 ноември 2024 г. | Начало | Архив | Реклама | За нас | Контакт |

Монтана
Политика
Икономика
Общество
Култура
Коментари
Крими
Спорт
Имоти






eXTReMe Tracker



Помощник-фармацевти готвят протест
Яна АЛЕКСАНДРОВА
Искаме да работим законно, ако не бъдат удовлетворени исканията ни, сме готови да протестираме. Това заявиха помощник-фармацевти от Монтана, Видин, Враца и Плевен. Наложителни са промени в Закона за лекарствата и хуманната медицина, за да могат помощник-фармацевтите да работят пълноценно. Ако са наети в аптека, нямат право да продават медикаменти без надзора на магистър-фармацевт. Но в случай, че се трудят в дрогерия, сред задълженията им е и търговията с лекарства.
“Законът налага ограничения и нямаме възможност да упражняваме в пълен обем своите знания и умения, които са на добро равнище. Имаме висше образование и не отстъпваме на колегите са от Европа. Защо имаме право да отпускаме под контрола на магистър-фармацевта препарати, които всъщност са лекарствени средства без лекарско предписание, а пък за лекарствени продукти по лекарско предписание въобще не можем”, попита Теменужка Цветкова, председател на Регионалната колегия в Монтана.
Законът за лекарствата и хуманната медицина за последно е реформиран през 2013 година. Досега специалистите са срещали с искане за промяната му с депутати, експерти на здравното министерство, на различни институции. Всички те са убедени, че измененията са нужни, проявяват разбиране, но засега резултати няма, подчерта Цветкова.
“Искаме да работим спокойно, а не на ръба на закона. Защото ако дойде проверка в аптеката, трябва да излизаме навън, оставяме празни гишетата, за да избегнем санкции. А това рефлектира и върху пациентите, които са длъжни да чакат вместо 5, 15, че и 20 минути.
Защо да не отпускаме лекарства на гражданите под надзора на магистър-фармацевт законно и регламентирано”, заяви Цветкова.
Помощник фармацевтите наброяват у нас около 4000 души и са значително повече от магистрите в сферата. Те работят в денонощни и болнични аптеки, в складове за лекарства и ако напуснат работните си места, вероятно ще настъпи кризисна ситуация, коментира Емилия Желязкова, председател на Районната колегия в Плевен. Поради нормативни пропуски много по-малки населени места останаха без аптеки.
“Таксиметрови шофьори купуват и транспортират лекарства на хората от малките села. Лекарите им осигуряват медикаменти, а ние нямаме право на това. Искаме да работим при ясни условия, без да се накърнява нашето професионално достойнство”, добави тя.
Помощник-фармацевтите приготвят сложни прахови смеси и разтвори и досега няма случай да са направили грешка, с която да са причинили смърт или увреждане на пациент. В повечето аптеки помощник-фармацевтите приемат лекарствата, ангажирани са със сложна и прецизна работа, поясни Мадлен Боянинска от РК-Враца, която има наблюдения над робатат на колегите си в тубдиспансера и онкодиспансера. Тя огласи и писмо от доктор Даниела Торбова от Враца, която има и денонощна аптека. Д-р Торбова призовава за бързи законови промени, с които да бъде регламентирана дейността на помощник-фармацевтите.
Помощник-фармацевтите са в стачна готовност. Те настояват да бъдат чути от бъдещите депутати, които могат да гласуват необходимите промени.
“Излизането на 4000 помощник-фармацевта много би затруднила дейността на аптеките, но силно ще са потърпевши и пациентите, които няма навреме и бързо да бъдат снабдени с лекарства. Затова на този етап няма да предприемаме ефективни протестни действия”, обобщи Теменужка Цветкова и допълни, че асоциацията е получила официалната подкрепа за законодателни промени на Световната здравна организация.

| Назад |
Материалите в този сайт са обект на авторско право. При използване на информация от Монт-прес ONLINE позоваването е задължително.
Включването на връзки към публикации в Интернет Монт-прес ONLINE е свободно.
©1990-2020 Powered by Advirso