Бр. 44 (2600), год. ХХХI, 24 - 30 ноември 2020 г. | Начало | Архив | Търсене | Реклама | За нас | Контакт |

Имоти

АПИС е пионер и доказал се лидер в областта на разработването, усъвършенстването и продажбата на правно-информационни системи в България.

FreeCurrencyRates.com

eXTReMe Tracker

България остава в играта за Евро‘2021 след квалификационния турнир на остров Крит
Петьо ПЕТРОВ
Женският национални отбор на България, в който играят 6 баскетболистки на Монтана (Димана Макариева, Виктория Стойчева, Евгения Нацкина, Александра Петрова, Габриела Николова и Дебора Филипова), записа победа и загуба в двете квалификационни срещи от III група, които се играха в “Ираклион Арена” на гръцкия остров Крит, до която зрители не бяха допускани.
В първия възпитаничките на треньора Стефан Михайлов отстъпиха с 66:73 от Гърция. Домакините започнаха по-добре мача и след първата част имаха аванс от 9 точки. Капитанката на гостите Димана Макариева отбеляза 8 последователни точки в края на втората, а след почивката отборът ни направи силна серия от 9-0, резултатът бе изравнен 48:48, а малко след това наш‘те за първи път поведоха в мача 52:48. След това двубоят продължи кош за кош, но в края серия от 9:2 наклони везните в полза на домакините. Макариева бе най-резултатна за България с 15 т., с една по-малко от нея мача завърши Виолина Кочева. Жаклин Златанова се отличи с дабъл-дабъл - 12 т. и 13 борби. С дабъл-дабъл за победителките се отчете и Мариела Фасула 21 точки и 11 борби.
Във втората си среща “лъвиците” на Стефан Михайлов разгромиха Исландия със 74:53 и запазиха шансовете си да играят на Европейско първенство. Силното първо полувреме се оказа решаващо за успеха на българския тим, който бе много добре организиран в защита и позволи на съперника си да отбележи едва 7 точки през първата част. В средата на втората четвърт преднината на отбора ни стана 26 т., като това бе и най-голямата разлика в двубоя. Наш‘те контролираха играта и след почивката и стигнаха заслужено до успеха си. С 25 т. Борислава Христова бе най-резултатна за победителките. Жаклин Михайлова вкара 12 точки и към тях добави 15 борби. Виктория Стойчева завърши с 10 т. за БГ формацията. За Исландия Сара Рун Хингриксдоухтир отбеляза 31 т., с които стана топ-реализатор на двубоя.
След тези два мача България е с баланс от две победи и две загуби. За шампионата на Стария континент в Испания и Франция през 2021 година се класират победителите от всяка една от деветте групи и петте най-добри втори отбора. Последните квалификации са през февруари, като по програма българският тим трябва да гостува на лидера в групата Словения (04.02.2021) и два дни по-късно да домакинства на Гърция. Заради пандемията от коронавирус обаче е много вероятно тези срещи също да се проведат на едно място под формата на т.нар. “балони”.