Монтана
Политика
Икономика
Общество
Култура
Коментари
Крими
Спорт
Имоти
|
Вълчедръмските съветници отложиха решението за допитването
Общинският съвет във Вълчедръм не гласува искането за референдум относно изграждането на ветрогенераторен парк в Златията. Решението бе отложено за следваща сесия.
Намеренията на инвеститора за строителството на вятърна централа във Вълчедръм и няколко села в общината разбуни духовете. Според проекта перките трябва да бъдат монтирани на площ от 50 хиляди декара в най-плодородната обработваема земя в областта - Златията. Местните хора организираха инициативен комитет и събраха подписка с искане за референдум по темата за или против изграждането на ветрогенераторен парк. В нея се включиха близо 1000 жители на общината.
В средата на октомври местният парламент не позволи организирането на допитването, а областният управител Калин Хайтов върна решението за ново обсъждане. В работата на заседанието за прегласуването му се включиха народният представител Петър Петров, земеделски производители, членове на Инициативния комитет.
Земеделците се обявиха за пореден път категорично против изграждането на ветрогенераторен парк. Те настояха за референдум. Мнението на кмета Иван Барзин, изразено в писмено становище, решението за изграждането на ветрогенераторен парк е в правомощията на държавата власт. Барзин се позовава на Закона за възобновяемите енергийни източници, където е записано, че използването на този вид енергия трябва да се насърчава и е въпрос на държавна политика. Петър Петров огласи отговор от министър-председателя Димитър Главчев, където е посочено, че решението за строителството на ветропарк е от местно значение.
“Местните жители трябва да бъдат питани и не бива местните органи да им пречат да изразят становище”, посочи Петров и напомни, че през 2007 г. ОбС-Вълчедръм е гласувал изрична забрана за изграждането на хранилище за ядрени отпадъци от АЕЦ “Козлодуй”, тоест няма пречка местният парламент да гласува провеждането на референдум.
Тъй като новата централа би трябвало да бъде построена само върху частна земя, съветниците не успяха да стигнат до единно становище, дали може да се произнесат по темата. Според Дора Айгърова, председател на Инициативния комитет за свикването на референдум, парцелите са част от “Натура 2000”, а това означава, че промяната на предназначението им не е позволено.
В хода на дебатите стана ясно, че организирането на допитването би струвало повече от 100 хиляди лева, а които общината не може да си позволи. Дискусията, която на моменти бе доста напрегната, не приключи с решение.
|
|