. 8 (2514), . , 26 - 4 2019 . | Начало | Архив | Реклама | За нас | Контакт |

Монтана
Политика
Икономика
Общество
Култура
Коментари
Крими
Спорт
Имоти






eXTReMe Tracker



Нужна е териториално-административна реформа
Яна АЛЕКСАНДРОВА
Пет общините в Монтанско са с под 6000 жители, тоест в разрез със законовите разпоредби, но не съвсем. В страната такива са общо 72, а най-голяма е концентрацията им в Северозападна България. Това става ясно от анализ на Института за пазарна икономика.
Според Закона за административно-териториалното устройство, нова община може да бъде обособена при население над 6000 души. Тоест половината от монтанските не отговарят на това изискване. То обаче не важи за вече съществуващите.
Най-малката по брой жители община в нашата област е Георги Дамяново. В началото на миналата година жителите й са 2287, но за дванайсетте месеца са намалели. Лопушанско не е подминато от негативните демографски тенденции, характерни за цялата страна. Между 3219 и 3975 човека живеят в Чипровци, Медковец и Якимово, а 4450 души в Брусарци. Тези местни управи са със сравнително много служители спрямо обслужваното население. В Чипровци на един чиновник се падат по 85 човека, следват Георги Дамяново с 91, Медковец - със 113, Брусарци - със 117 и Якимово със 124 души. Нашите обаче са значително по-добре в сравнение с кюстендилската Трекляно, където един чиновник обслужва 26 жители.
Според ИПИ, общините се превръщат във водещ местен работодател, а това създава рискове пред демократичния процес. Другият проблем са ограничените собствени приходи и зависимостта от централния бюджет. Петте малки наши общини са с високо равнище на безработица. В Якимово близо половината от работоспособното население е без трудови доходи. “Човек може да пропътува 206-те километра от община Макреш (Видинско) през Вълчедръм (област Монтана) до община Ябланица (Ловешко), без да мине през територията на община с безработица под 25%”, подчертават от ИПИ.
Заради тези дисбаланси е нужна териториално-административна реформа. Тя трябва да бъде проведена в близко бъдеще, “особено ако текущите правомощия и задължения на общините се запазят или бъдат разширени”. Липсата й води до невъзможност за провеждане на местни политики поради недостиг на административен капацитет и достатъчно средства. Така е възпрепятствана и реализацията на проекти по оперативните програми. От влизането на България в Европейския съюз и стартирането на оперативните програми българските общини са използвали общо 10,7 млрд. лева към 15 юни 2018 г. Това прави средно по 1513 лв. на човек. Значително под тази сума са парите за четири от нашите малки общини. Изключение прави Георги Дамяново с 1254 лева.

| Назад |
Материалите в този сайт са обект на авторско право. При използване на информация от Монт-прес ONLINE позоваването е задължително.
Включването на връзки към публикации в Интернет Монт-прес ONLINE е свободно.
©1990-2020 Powered by Advirso