Бр. 18 (2717), год. ХХХIV, 16 - 22 май 2023 г. | Начало | Архив | Реклама | За нас | Контакт |

Монтана
Политика
Икономика
Общество
Култура
Коментари
Крими
Спорт
Имоти






eXTReMe Tracker



Публичният сектор намалява служители в три наши общини
Аделина ЙОРДАНОВА
Държавата осигурява заетост на над половината от работещите в четири наши общини и на двама от всеки трима в Брусарци. През последните години най-значително са намалели ангажираните в обществения сектор във Вълчедръм. Общината е сред 22-те у нас, където е налице понижение над 2 процента, показват изчисленията на Института за пазарна икономика.
Най-малък е делът на наетите в обществения сектор в Монтана. Тук те са 29,6 на сто от всички работещи. В Лом и Чипровци ангажираните от държавата са съответно 35,6 и 38,8 на сто. По-висок е процентът за Вършец (41,7%), Якимово (42,1%), Вълчедръм (42,3%), Берковица (44%). В останалите четири общини хората в обществения сектор са много повече от тези в частния. В Бойчиновци заемат дял от 51,8 на сто, в Георги Дамяново - 57,3 на сто, в Медковец - 58,9 на сто, в Брусарци - 64,3 процента. Нашите общини отстъпват значително на Трекляно (87%) и Бойница (91%), където на практика частният сектор отсъства, сочат наблюденията на ИПИ.
“В цели 43 общини този дял обаче надхвърля половината наети, като те са концентрирани в няколко района в Северозапада, по границата със Сърбия, както и в някои части на Стара Планина и Североизтока. Броят на тези общини е нараснал с 9 през последната година”, посочват от ИПИ.
В Марица, Родопи и Божурище делът на публичния сектор сред наетите е под 10 процента, а в други 29 е под 20 на сто. Тенденцията е броят на общините, където частният сектор има толкова силен превес да намалява. Интересен пример за висок дял на наетите от държавата е Раднево (80%), където са и едни от най-високите заплати в страната, благодарение на важната роля на енергийния сектор.
В периода 2018-2021 г. работещите в държавната сфера намаляват в три наши общини. Чувствителен на фона на повишението е спадът във Вълчедръм. Регистрираният е 5,8 процента. В Якимово понижението е от 2,8 на сто, а в Лом - 0,9 на сто. Налице е повишение в останалите - от 0,8 на сто в Бойчиновци до 7,6 процента в Брусарци.
“В 205 общини делът на наетите в обществения сектор остава непроменен или се увеличава за периода след 2018 г., като най-видим е ръстът в Добрич-селска община (17 %), Симеоновград (14 %) и Хитрино, Пордим и Аврен (по 11 %). Спад е отчетен в едва 52 общини, но в 30 от тях то е с под 2 пункта. Повишаването на дела на наетите в публичния сектор е част от по-дългосрочна тенденция, като годината на пандемия значително ускори тези процеси”, изтъкват от ИПИ.
Според експертите, негативната динамика се дължи на пандемията, тъй като почти целият удар на кризата беше концентриран в частния сектор. Започналото през 2021 г. възстановяване е силно неравномерно, “като по-слабо развитите региони на страната регистрират по-бавен икономически растеж”, отбелязват от ИПИ.

| Назад |
Материалите в този сайт са обект на авторско право. При използване на информация от Монт-прес ONLINE позоваването е задължително.
Включването на връзки към публикации в Интернет Монт-прес ONLINE е свободно.
©1990-2020 Powered by Advirso