Бр. 4 (2703), год. ХХХIV, 31.01 - 6 февруари 2023 г. | Начало | Архив | Реклама | За нас | Контакт |

Монтана
Политика
Икономика
Общество
Култура
Коментари
Крими
Спорт
Имоти






eXTReMe Tracker



Аптеките ни - концентрирани в градовете
Янка АПОСТОЛОВА
Три от общините в областта са без аптека, тоест една шеста от тези в страната. В други четири има по една. Анализът сочи, че хората от по-малките са с по-труден достъп до медикаменти, показва справка в регистъра на Регионалната здравна инспекция.
В региона действат общо 44 аптеки. Няма такива в Георги Дамяново, Медковец и Якимово. С по една разполагат Бойчиновци, Брусарци, Вършец и Чипровци. Аптеките са концентрирани в градовете. Половината (точно 22) се намират в Монтана. Девет са в Лом, а пет има в Берковица. Три са те във Вълчедръм.
“Наличието на аптеки в близост до населението облекчава достъпа до лекарства и лечение. Общият преглед показва, че те са концентрирани в големите и гъстонаселени общини, докато част от общините с множество малки и слабонаселени места на практика остават без лесен достъп до медикаменти”, коментират от Института по пазарна икономика.
По данни на Изпълнителната агенция на лекарствата броят на аптеките у нас намалява до 3296, а приблизително една трета от тях са в трите най-големи града. В София те са общо 740, в Пловдив - 212, а във Варна - 171. Броят на общините без нито една е двайсет, а тези само с по една са четирийсет, включително и четири наши. В сравнение с регистъра от 2020 г., през 2021 г. аптеките са с 500 по-малко.
Броят е по-показателен, когато е съотнесен към населението, изтъкват експертите от ИПИ. Общо за страната на аптека се падат средно по 2087 души. Към този показател най-много се приближава Монтана. Тук 2177 човека разполагат с една аптека. Следва Лом с 2580 граждани на една. В останалите общини броят на хората е доста по-голям. Във Вършец средно по 6705 граждани се падат на аптека. В своеобразното класиране между Лом и Вършец се подреждат Чипровци (3063), Берковица (3146), Бойчиновци (3929), Вълчедръм (4049), Брусарци (4102), изчисляват от ИПИ.
Най-добре осигурени с аптеки са туристическите общини като Несебър (393 души/аптека), Приморско (636), Царево (825) и Банско (869). Общините с най-много жители средно на една аптека са Добрич-селска (20 506), Тунджа (11 364), Аврен (9737), Джебел (9643) и Главиница (8832). За първите две екстремните резултати вероятно са следствие от това, че административните им центрове - Добрич и Ямбол - са отделени в отделни общини. В приблизително половината общини на една аптека се падат средно между 2000 и 4000 души.
“Всички тези данни не разкриват в дълбочина проблема с достъпа до аптеки в страната. Наличието на аптека в община не означава, че всички нейни жители могат лесно да стигнат до нея, предвид лошата свързаност и липсата на обществен транспорт в много от малките населени места. Възможно решение на този проблем би могло да се търси в обособяването на филиали или мобилни аптеки, управлявани от помощник-фармацевт и работещи с ограничено работно време, които да обслужват нуждите на по-изолираните селища. Това към момента обаче е неприложимо при действащата регулаторна рамка”, посочват от Института за пазарна икономика.
За да бъде решен проблемът, е необходимо облекчаване на регулациите. Това може да бъде направено само от парламента, категорични са експертите на ИПИ.

| Назад |
Материалите в този сайт са обект на авторско право. При използване на информация от Монт-прес ONLINE позоваването е задължително.
Включването на връзки към публикации в Интернет Монт-прес ONLINE е свободно.
©1990-2020 Powered by Advirso