Бр. 18 (2766), год. ХХХV, 14 - 20 май 2024 г. | Начало | Архив | Реклама | За нас | Контакт |

Монтана
Политика
Икономика
Общество
Култура
Коментари
Крими
Спорт
Имоти






eXTReMe Tracker



В Чипровци вдигнаха паметник на първия български полковник
Янка АПОСТОЛОВА
Вицепрезидентът Маргарита Попова откри в Чипровци паметник на големия банатски българин Стефан Дуньов. Корените на прочутия полковник-революционер, който е национален герой на Унгария, Италия и Румъния, са от този край. За церемонията в града бяха унгарският посланик Андраш Клейн, представители на дипломатическите мисии на трите страни, кметът на италианския град Пистоя, където се намира гробът на Стефан Дуньов, народни представители и хора, свързани с Чипровци, но живеещи извън пределите на страната ни.
Стефан Дуньов е роден през 1816 година в банатското село Винга, където се заселили много чипровчани, избягали след погрома на въстанието от 1688 година. Той участва в унгарската революция от 1848-1849 г., а през 1860 г. се включва в движението на Джузепе Гарибалди и става командир на доброволческа рота от унгарци и банатски българи. За храбростта му в борбите за освобождението и обединението на Италия е награждаван лично от Гарибалди. Стефан Дуньов е бил доктор на юридическите науки и първият българин, достигнал до званието полковник. Утвърждава се като активен юрист, писател и преводач.
Бюстът му се издига в непосредствена близост до училището в Чипровци и е дар от Министреството на човешките ресурси на Унгария, Унгарския културен институт, институт Балаш. Негов автор е Огнян Кожухаров. Унгария ще дари и портрет на Стефан Дуньов, изработен от Дюла Фомел. Той ще бъде изложен в историческия музей на града.
Вицепрезидентът Маргарита Попова за първи път посещава Чипровци, въпреки че родът й е от Северозапада. Баща й е роден в ломското село Василовци, но се преселил отдавна във Велинград.
“Аз съм оптимист за този край. Не е възможно да няма изход за място, което е било люлка на Възраждането, на култура и на дух през 16 и 17 век. То е дало не само на България, а и на света личности като Петър Парчевич, Петър Богдан, Стефан Дуньов. Не вярвам, че за този край няма бъдеще, но ние всички заедно трябва да го открием, да сбъднем мечтите. Нужна ни е национална солидарност, за да може да вървим напред. Президентската институция има траен интерес и огромно желание да подкрепя този край. Миналата година отбелязахме 400 години от рождението на Петър Парчевич и в Чипровци беше президентът Росен Плевнелиев. Сега за 325 години от Чипровското въстание, аз съм тук”, заяви Маргарита Попова.
Вицепрезидентът откри и националната научна конференция на тема: “Националноосвободителните борби ХV - ХIХ век. Личност, народ, история”.
На площада в Чипровци празникът завърши с концерт с участието на състави от града и гости от Банат и ансамбъл “Пирин” Благоевград.

| Назад |
Материалите в този сайт са обект на авторско право. При използване на информация от Монт-прес ONLINE позоваването е задължително.
Включването на връзки към публикации в Интернет Монт-прес ONLINE е свободно.
©1990-2020 Powered by Advirso